top of page

Co to są LYSSETKY?

 

 

Międzynarodowy system identyfikacji psów szczepionych przeciwko wściekliźnie

Skąd nazwa?

Lissa - to wścieklizna a LYSSETKY - to metalowe identyfikatory przytwierdzane psom do obroży, potwierdzające fakt szczepienia przeciwko wściekliźnie z wygrawerowaną informacją tele-adresową przychodni. Można je otrzymać tylko od lekarza weterynarii po zaszczepieniu psa.

 

Najważniejsze jest to, że LYSSETKY widać z daleka

Wiemy więc czy pies był w danym roku szczepiony. W razie pogryzienia osoba poszkodowana jest dużo spokojniejsza, nie wpada w panikę, a wygrawerowany na znaczku numer telefonu do gabinetu szczepiącego pozwala na szybki z nim kontakt w celu potwierdzenia faktu szczepienia i ustalenia dalszej procedury postępowania.

 

LYSSETKY są stosowane na całym świecie

Bardzo popularne na Słowacji i w Czechach, w Niemczech, oraz USA i Kanadzie - cieszą się dużym powodzeniem i zainteresowaniem wśród posiadaczy psów, którzy często szczepią swoje zwierzaki tam gdzie mogą otrzymać LYSSETK-ę.

 

LYSSETK-a pomaga również w odzyskaniu psa

Po zaszczepieniu i zawieszeniu znaczka do obroży, numer identyfikacyjny LYSSETKY zapisywany jest w karcie klienta (numer pozycji w rejestrze psów zaszczepionych). Teraz, każdy kto znajdzie zagubionego zwierzaka z LYSSETK-ą, może zadzwonić do gabinetu. Dzięki numerowi identyfikacyjnemu ustala się właściciela zguby i pies szybko trafia do swojego domu.

 

W razie choroby czy nagłego wypadku psa

Jego właściciel ma zawsze „pod ręką” nr telefonu do Przychodni, a stały kontakt to poczucie bezpieczeństwa dla klienta i budowanie pozytywnych z nim relacji.

 

Opis LYSSET-ki

LYSSETKY produkowane są w czterech podstawowych, ustalonych międzynarodowo kolorach i kształtach, które zmieniają się co roku - złoty owal, zielony dzwoneczek, czerwone serce i granatowa rozeta. Na LYSSET-ce wygrawerowany jest: rok szczepienia i oznaczenie kraju, oznaczenie szczepionki, nazwa, adres i telefon Przychodni, numer identyfikacyjny.

opis lyssetky 2019.jpg
Dora zvonec 2019.jpg

"LYSSETKY" to wymyślona nazwa, przeznaczona dla międzynarodowego systemu oznaczania psów szczepionych przeciw wściekliźnie, charakteryzująca się specjalnym oznaczeniem, które po szczepieniu umieści weterynarz na obroży psa. Dzięki temu prowadzi także rejestr psów szczepionych przeciw wściekliźnie (data szczepienia, numer lyssetky, dane szczepionego psa i adres właściciela). W USA i innych krajach anglojęzycznych system ten nosi nazwę "CANINE RABIES TAGS", jednak należy zaznaczyć, że nazwa ta w tłumaczeniu dosłownym byłaby dość skomplikowana oraz niedokładna. Dlatego też LYSSETKY – sztucznie stworzone słowo, w swojej podstawie wyraża stosunek do wścieklizny (lyssa virus), ale dosłownie jest to oznaczenie dla psów szczepionych przeciwko wściekliźnie.

System ten używany jest w wielu krajach na świecie (oczywiście nie pod nazwą LYSSETKY). Towar i kolor oznaczenia (u nas LYSSETEK) uzgodniony na świecie regularnie powtarza się co cztery lata. W roku 2023 jest to zielony dzwoneczek,w 2024 czerwone serduszko, w 2025 niebieska rozeta a 2026 pomarańczowy owal . Jak już wcześniej napisano, kształty i kolory powtarzają się. Dobrze, że kształty i kolory wyraźnie różnią się od siebie, dlatego już z daleka można rozpoznać, czy pies w danym roku był lub nie był szczepiony przeciwko wściekliźnie.

 

bottom of page